Ovlivňující faktory, které byste měli znát
Od materiálu přes profil až po vlastnosti povrchu: Pro každou aplikaci je k dispozici vhodný montážní profil. Co je však třeba při výběru správného profilu vzít v úvahu? Jak se liší z hlediska únosnosti?
Napětí při ohybu: Až po krajní mez?
V závislosti na dané aplikaci působí na profil síly, které způsobují různé deformace: tlakovou, tahovou deformaci, torzi nebo ohyb. U profilů dochází nejčastěji k ohybovému namáhání, které proto při dimenzování hraje mimořádně důležitou roli. Ohybová napětí vznikají při působení vertikálních sil na horizontální profil. Malé zatížení materiál vydrží; po snížení namáhání se sníží i deformace, a profil se vrátí do původní polohy. Pokud je zatížení příliš vysoké, dojde k trvalé deformaci profilu: byla překročena tzv. mez kluzu oceli.
Pro vyloučení trvalých deformací v praxi se do prakticky nebo matematicky stanovené mezní hodnoty zatížení zahrnuje hodnota bezpečnosti. U profilů certifikovaných podle požadavků sdružení pro kvalitu RAL Gütegemeinschaft se do výpočtu zahrnuje bezpečnostní faktor 1,54.
Geometrie a tuhost profilů
Kromě materiálu má na stabilitu profilu vliv také jeho geometrie. Například otevřený profil má za jinak stejných podmínek nižší únosnost než uzavřený profil a má nižší tuhost v ohybu. Tuto ohybovou tuhost lze v podstatě určit dvěma charakteristickými veličinami:
- Součinitel pevnosti v ohybu je veličina odvozená z geometrie profilu a je mírou odolnosti profilu vůči vnitřním napětím při zatížení. Pokud se jedná o zatížení ohybovými silami, používá se termín osový nebo ohybový moment.
- Součinitel pevnosti v ohybu profilu souvisí s momentem setrvačnosti plochy, s jehož pomocí se provádí výpočet deformace profilu při zatížení.
Společnost MÜPRO uvádí obě charakteristické veličiny a údaje o únosnosti různých profilů formou tabulky v produktovém katalogu. V úvahu se bere také maximální přípustný průhyb podle směrnice RAL GZ 655: pro montážní profily je stanoven na L/200 a pro montážní konzoly profilů na L/150.
Příklad zatížení: Upevnění kanalizačního potrubí
Pro snadný a pohodlný výpočet nosnosti profilů nabízí společnost MÜPRO příslušný softwarový program. Výpočet můžete provést bezplatně přímo ve svém internetovém prohlížeči nebo si stáhnout program jako součást softwaru MÜPRO pro projektování. Znázorněný příklad konstrukce upevnění kanalizačního potrubí byl vypočítán pomocí tohoto programu. Ilustruje, že v závislosti na zatěžovacím stavu je optimálním řešení vždy jiný profil:
Průměr potrubí se zvětšuje v závislosti na množství protékající odpadní vody. S tím se zvyšuje i zatížení, které musí být zohledněno pro bezpečné upevnění trubek: Je-li počáteční zatížení 32 kg/m (A), pro které je dostatečný MPC-profil 40/80 s C-profilem, je třeba již v dalším upevňovacím bodě (B) počítat se zatížením 55 kg/m. V něm je už proto instalován MPC-profil 40/120 s H-profilem.
Zohlednění skutečných montážních podmínek
Aby bylo možné optimálně projektovat únosnost pro pozdější montážní situaci, je třeba vždy ověřit faktory, které na konstrukci působí, a musí být odpovídajícím způsobem zohledněny, např.: Jaké zatížení vyplývá z osazení potrubí? Existují nějaké zvláštní požadavky na požární ochranu? Je konstrukce vystavena vlivům prostředí, jako je vítr nebo sníh? …